Porady

Adiuwanty do fungicydów

Adiuwanty do fungicydów
Posted by admin

Stosowanie fungicydów jest jednym ze sposobów ochrony roślin przed szkodliwymi infekcjami grzybiczymi. Opryski mogą być jednak nieskuteczne, a to może zależeć od skuteczności, z jaką są stosowane; na szczęście mamy na to sposoby! Jednym ze sposobów na poprawę ich działania jest stosowanie dodatków, takich jak adiuwanty.

Fungicydy – czym są?

Choroby grzybicze stanowią poważny problem zarówno dla rolników, jak i ogrodników. Gdy rośliny mają zbyt dużo wilgoci lub były wcześniej narażone na czynniki stresowe, są bardziej narażone na porażenie przez grzyby inwazyjne, które mogą wyrządzić poważne szkody, jeśli nie zostaną poddane odpowiednim zabiegom grzybobójczym. Niektóre rodzaje gleby ułatwiają także tym małym, dokuczliwym stworzeniom pojawienie się w uprawach!

Fungicydy są niezwykle przydatne w ochronie roślin. Mogą one zarówno niszczyć istniejące narośla grzybów, jak i hamować ich rozwój w kolejnych pokoleniach, tworząc warstwę ochronną, która zapobiega ich ponownemu pojawieniu się na roślinach. Udowodniono, że stosowanie fungicydów jest wystarczająco bezpieczne i nie powoduje żadnych negatywnych skutków. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli zależy ci na niezawodnym bezpieczeństwie, ale jednocześnie ochronie roślinności. 

Adiuwanty – jak działają?

Nie jest tajemnicą, że najlepszym sposobem na zwiększenie skuteczności środków ochrony roślin jest stosowanie preparatów z dodatkiem adiuwantów. Adiuwanty są często stosowane w celu wzmocnienia działania pestycydów. Mogą być naturalne lub syntetyczne, a ich celem jest zazwyczaj wzmocnienie biologiczne środków ochrony roślin. 

Od kilku lat popularnością cieszą się tzw. adiuwanty glebowe. Ich zadaniem jest aktywacja substancji czynnych poprzez spowolnienie przemieszczania się preparatów w głąb gleby, gdzie w górnej warstwie 5 cm znajduje się znaczna liczba nasion chwastów, które można je zneutralizować dzięki substancjom.

Adiuwanty to ważne narzędzia w arsenale współczesnego rolnika. Można je podzielić na dwie kategorie: modyfikatory i aktywatory, przy czym każdy z nich ma określony cel, aby pomóc środkom ochrony roślin w osiągnięciu ich najlepszych wyników w różnych warunkach, przy różnych metodach aplikacji, w tym przy użyciu sprzętu do opryskiwania lub w zależności od warunków pogodowych w czasie wykonywania zabiegu.

Adiuwanty do fungicydów

Jak wygląda stosowanie środków takich jak adiuwanty do fungicydów? Jednym z najważniejszych zadań podczas produkcji środków grzybobójczych jest zapewnienie im jak największej skuteczności i wydajności. W tym celu dodawane są składniki, które usuwają wszelkie przeszkody napotykane przez środki ochrony roślin na drodze do zniszczenia lub oczyszczenia określonego obszaru, na którym mogą występować infekcje grzybicze, takie jak na przykład zarodniki pleśni. Adiuwanty mogą także pomóc w lepszym wchłanianiu do systemów roślinnych, gdy są stosowane miejscowo, co oznacza, że są przydatne nie tylko wewnętrznie, ale także zewnętrznie!

Adiuwanty są niezbędne, aby uczynić niektóre produkty bardziej trwałymi i odpornymi na działanie wody. Efekty pomocnicze zależą w dużej mierze od ich rodzaju; większość substancji z tej grupy wykazuje działanie rozpraszające, zwiększając średnicę nanoszonych kropli, natomiast korzystne aspekty obejmują zwiększoną przyczepność, dzięki czemu są one znacznie trudniejsze/odporniejsze na zmywanie podczas deszczu.

Related Post