Porady

Co trzeba wiedzieć o hostingu?

Posted by admin

Bez hostingu nie będzie działała żadna strona internetowa czy usługa online. Jednak bez dobrego hostingu witryna nie będzie funkcjonowała bez awarii i płynnie. To oznacza, że trzeba wybierać hosting mądrze. Co zatem należy o nim wiedzieć?

Nie wszyscy wiedzą, ale hosting ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania każdej strony www. Nie ma znaczenia, czy to projekt hobbistyczny, mały blog, czy też duża witryna komercyjna. W każdym przypadku jakość hostingu wpływa na funkcjonowanie witryny internetowej. Skoro hosting jest tak ważny, trzeba go przybliżyć.

Hosting – czym jest?

Można śmiało postawić tezę, że bez hostingu nie byłoby Internetu, bo nie działałyby strony internetowe lub usługi online. Dostęp do różnych witryn jest dlatego możliwy przez całą dobę, że znajdują się one na serwerach i korzystają właśnie z hostingu. Serwer to taki rodzaj komputera, który jest na stałe podłączony do Internetu i najczęściej przechowywany jest w serwerowni (Data Center). Natomiast sam hosting to udostępnienie miejsca na wspomnianym serwerze oraz pozostałych zasobów maszyny. 

Szukamy dobrego hostingu

Obecnie nie ma problemu, żeby wykupić hosting. Jednak szukając dobrego hostingu, trzeba w to włożyć nieco wysiłku i czasu. Przede wszystkim warto wybrać ofertę renomowanego dostawcy hostingu. Jakość oferty powinna być kluczowa. Warto sprawdzić, z jakich serwerów korzysta dostawca i gdzie są umieszczone (najkorzystniejsze rozwiązanie to lokalizacja w Polsce). Zwykle można wybierać pomiędzy różnymi planami, zatem należy je przeanalizować i postawić na taki, który najlepiej odpowiada potrzebom naszego projektu internetowego.

Serwery wirtualne – czy warto?

Przygodę z hostingiem najczęściej wybiera się od takiego rozwiązania jak serwery wirtualne. Na nim zatem się skupimy. O czym tutaj mowa? Chodzi przede wszystkim o hosting współdzielony, ale do tej kategorii zaliczymy także serwery VPS. Te ostatnie są rozwiązaniem pośrednim między hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym. Wróćmy jednak do hostingu współdzielonego. Warto postawić na takie rozwiązanie, gdy nasz projekt dopiero startuje i nie jest zbyt duży. Taki hosting współdzielimy z innymi użytkownikami. Gdy jednak popularność strony internetowej wzrośnie, warto wtedy rozważyć przejście na serwer VPS dający więcej możliwości.

Każdy projekt internetowy powinien mieć dobry hosting i korzystać z dobrej klasy serwera. Wtedy zminimalizujemy ryzyko pojawiania się awarii, a użytkownicy docenią szybko ładujące się strony www. Dlatego właśnie wybór hostingu nie może być dziełem przypadku.

Related Post