Porady

Jak odstraszyć owady na balkonie i tarasie?

Posted by admin

Lato to czas, kiedy z balkonu i tarasu korzystamy szczególnie chętnie, cieszą się pięknem kwiatów i innych roślin. Wiele spotkań z rodziną i przyjaciółmi zaczyna się i kończy w ogrodzie, na balkonie czy tarasie. Niestety sielankową atmosferę potrafi przerwać atak komarów. Jak się ich pozbyć?

Twój największy wróg – komary

Największym wrogiem tak cenionych przez wszystkich wieczornych spotkań na balkonie czy tarasie są komary. Skutecznie są w stanie one zniechęcić do przebywania na zewnątrz, szczególnie te osoby, które źle znoszą ich ukąszenia. Nie ma jednak co ukrywać, nikt z nas nie lubi tych owadów ani efektów ich ataku. Dobra informacja jest jednak taka, że możemy je zwalczać i chronić się przed nimi na różne sposoby. Poniżej kilka rad, jak pozbyć się tych niepożądanych gości.

Roślinni sprzymierzeńcy

Walkę z komarami warto zacząć już na etapie sadzenia roślin na balkonie lub tarasie. Oprócz wyborów podyktowanych twoimi własnymi preferencjami, ulubionymi zapachami, uwzględnij także te gatunki kwiatów i roślin, które odstrasza komary. Przede wszystkim postaw na lawendę, pelargonię czy kocimiętkę (szczególnie jeśli w domu masz pupila). Pomocniczo zadziałać mogę też mięta, bazylia czy tak popularna komarzyca. Wszystkie te rośliny ozdobne wydzielają zapach, którego komary nie znoszą. Skutecznie więc zostają zniechęcone do wizyty na twoim balkonie. Zamiast rozpylać na balkonie kolejny chemiczny aerozol, który wbrew zapowiedziom producenta nie zawsze działa równie skutecznie, postaw na kocimiętkę. Według specjalistów. Jest ona 10 razy skuteczniejsza od środków z drogerii, a przy okazji pięknie się prezentuje, kiedy kwitnie. Pamiętaj jednak, że nie wystarczy jedna sadzonka, powinno ich być na tyle dużo, aby zapach był wyrazisty. Im większy balkon, tym więcej sadzonek będziesz potrzebować. Warto rozstawić je w różnych miejscach balkonu.

Olejki eteryczne

Nie musisz wcale sięgać po chemiczne świece czy pochodnie przeciw komarom. Doskonałym, a przy tym naturalnym sposobem na odstraszenie komarów są olejki eteryczne, przede wszystkim;

Pamiętaj jednak, że przed zastosowaniem na skórę trzeba je odpowiednio rozcieńczyć, a olejki cytrusowe dodatkowo mają właściwości fotouczulające. Najlepiej więc spróbować gotowej mieszanki spacerowej, którą możesz wykorzystać także jako ochronę przed kleszczami. Olejki na balkonie możesz oczywiście także dyfuzować. W ten sposób przy okazji zbudujesz na tarasie jeszcze przyjemniejszą atmosferę.

Higiena przede wszystkim

Warto pamiętać, że komary przyciąga zapach kwasu mlekowego, który znajduje się w naszym pocie. Zanim więc wyjdziesz relaksować się na balkon lub taras, weź szybki prysznic. Natychmiast staniesz się dla komarów mniej atrakcyjnym kąskiem. Ponadto, lepiej zrezygnuj z mocno kwiatowych i owocowych perfum, które również przyciągają komary.

Related Post