Porady, Zdrowie

Jak szybko wyleczyć opryszczkę?

Posted by admin

Użytkowniczka forum opublikował informację, że zaraziła się opryszczką narządów płciowych od swojego nowego partnera. Poprosiła o radę na temat leczenia i chciała wiedzieć, czy jest coś, co pomogłoby złagodzić ból spowodowany wrzodami na genitaliach.

Co się dzieje podczas zakażenia opryszczką?

Opryszczka narządów płciowych to infekcja wywoływana przez wirusa opryszczki pospolitej. Zarażasz się przez intymny (zwykle seksualny) kontakt z osobą, która ma wirusa.

Pomiędzy epizodami większość ludzi nie wie, że została nią zarażona. Wirus pozostaje w twoim układzie nerwowym i od czasu do czasu może być reaktywowany, aby wywołać objawy. Ogniska mogą wystąpić w okolicy narządów płciowych, jeśli pierwsza (pierwotna) infekcja miała miejsce w narządach płciowych. Powodują powstawanie małych bolesnych pęcherzy w okolicy narządów płciowych i tylnym odcinku odbytu. Opryszczka może również powodować nawracające opryszczki, jeśli pierwotna infekcja wystąpiła wokół ust.
Nikt nie wie, dlaczego dochodzi do wybuchów, chociaż uważa się, że czynniki wywołujące ją to światło słoneczne, choroby fizyczne, nadmiar alkoholu i stres. Z czasem stają się one rzadsze.

Nawracające epizody opryszczki narządów płciowych na ogół nie trwają tak długo, jak pierwszy wybuch. Czasami poprzedza je swędzenie lub mrowienie w okolicy narządów płciowych. Nawracające ogniska zwykle trwają około 7–10 dni, krócej niż pierwotna infekcja, która może trwać do dwóch tygodni. Są również często łagodniejsze niż infekcja pierwotna, ale jak stwierdzono w R35506, płytkie wrzody pozostawione po pęknięciu pęcherzy mogą nadal być dość bolesne.

Czy pomagają naturalne środki?

Istnieje kilka sposobów na złagodzenie bólu. A73612 i Donnor52059 sugerują nakładanie skrobi kukurydzianej bezpośrednio na rany. Nie mogę znaleźć żadnych badań naukowych, które by to potwierdziły, ale nie widzę, aby wyrządziłoby to jakąkolwiek szkodę.

A73612 zaleca również spryskiwanie wodą z butelki owrzodzenia podczas oddawania moczu. Jest to tradycyjna metoda, która pomaga złagodzić ból.

Yolandayw wspomniał, że podczas wybuchu przyjmuje prosty środek przeciwbólowy, taki jak paracetamol. Feelbroken zalecił założenie wazeliny na rany. Inną opcją jest lidokaina 5%, miejscowy żel znieczulający, który odrętwia obszar. Niektórzy uważają, że pomocne jest nałożenie go na pięć minut przed oddaniem moczu. Musisz go kupić na receptę i nie każdemu odpowiada. Niektórzy ludzie nabierają na to wrażliwości, co pogarsza objawy.

Yolandayw zalecił również stosowanie lodu jako domowego środka. Po prostu zawiń lód w ściereczkę i nakładaj na 5-10 minut. Nigdy nie umieszczaj lodu bezpośrednio na skórze, ponieważ może to spowodować „oparzenie lodem”. Picie dużej ilości wody może również być pomocne, ponieważ zmniejsza stężenie moczu, dzięki czemu ból jest mniejszy, gdy trzeba się wysikać.

D91907 wspomniał o nakładaniu żelu Aloe Vera na rany. Istnieją naukowe dowody na to, że aloes jest przydatny zarówno w przypadku opryszczki narządów płciowych, jak i jamy ustnej.

Leki przeciwwirusowe

Nieuchronnie pojawił się temat leków przeciwwirusowych. Donnor52059 brał jedną dawkę dziennie przez wiele lat, aż jej zabrakło, po czym postanowił sprawdzić, jak sobie bez niej radzi. Wszystkie posty komentujące leki przeciwwirusowe wspomniały o Valtrex (walacyklowir). W Wielkiej Brytanii istnieją dwa inne leki przeciwwirusowe dopuszczone do leczenia opryszczki narządów płciowych – acyklowir i famcyklowir.

Faktem jest, że leki przeciwwirusowe odgrywają ograniczoną rolę w leczeniu nawrotów. Są przydatne podczas pierwszego epizodu opryszczki narządów płciowych i dla osób, które mają ciężkie, powtarzające się ataki, ale wiele osób, które mają sporadyczne łagodne epizody, nie uważa, że ​​mają one duże znaczenie. Podobnie jak Donnor52059, niektórym osobom przepisuje się lek przeciwwirusowy do regularnego codziennego stosowania, aby zapobiec częstym atakom. Istnieją również dobre dowody na to, że zmniejszają ryzyko przeniesienia wirusa.

Inne dobre wskazówki to unikanie pachnącego mydła lub kąpieli z bąbelkami i czyszczenie ran tylko wacikiem i zwykłą lub słoną wodą. Ponadto, gdy ponownie zaczniesz uprawiać seks, upewnij się, że używasz lubrykantu, ponieważ tarcie może rozpocząć kolejny atak.

Jak sobie radzić po postawieniu diagnozy?

Wiele postów zajmowało się kwestią przekazywania infekcji. Yolandayw zwraca uwagę, że można zminimalizować ryzyko przeniesienia choroby, odkładając seks do czasu wygojenia wszystkich ran. Wspomniała również, że należy używać prezerwatyw. Nie zapobiegną całkowicie przenoszeniu (ponieważ wirus może zostać przeniesiony wszędzie, gdzie dojdzie do kontaktu z ranami), ale pomogą.

Kończąc pozytywnie, wiele postów podkreślało, że w tunelu widać światełko nadziei. Zapoznanie się z diagnozą może początkowo być stresujące, ale jest to stan do opanowania i na pewno nie ma się czego wstydzić.

Related Post