Porady

Jak wygląda szkolenie z pierwszej pomocy?

szkolenie z pierwszej pomocy
Posted by admin

Jeśli nigdy go nie przechodziłeś, zastanawiasz się pewnie, jak wygląda szkolenie z pierwszej pomocy i czy trzeba się do niego jakoś specjalnie przygotowywać. Wyjaśniamy: szkolenia z pierwszej pomocy, nie wymagają od Ciebie żadnego przygotowania.

Gotowość niesienia pomocy w każdej sytuacji

Taki jest cel nauki pierwszej pomocy. A przecież do wypadku nie da się odpowiednio przygotować – w prawdziwym życiu nie będzie ostrzeżenia, żebyś zgromadził sprzęt, opatrunki i wygodnie się ubrał, tak by swobodnie resuscytować. Coś wydarzy się zupełnie nagle, niespodziewanie i będziesz musiał przyjść komuś z pomocą. Dlatego właśnie w szkoleniu BHP uczestniczysz bez uprzedniego przygotowania, żeby być gotowym do pomagania niezależnie od sytuacji.

Każdy z nas powinien przejść taki kurs, bo nigdy nie wiadomo, kiedy ktoś obok zasłabnie, przestanie oddychać lub coś sobie złamie. Jeśli każdy miałby regularnie odświeżaną i aktualną wiedzę z zakresu pierwszej pomocy, ryzyko, że ktoś nie doczeka przyjazdu karetki, byłoby minimalne.

Teoria i praktyka są nierozłączne

Dlatego wszystkim, którzy myślą, jak wygląda szkolenie z pierwszej pomocy, wyjaśniamy, że obowiązkowa jest zarówno część teoretyczna, jak i praktyczna. Na tę pierwszą składają się ogólne schematy reagowania w sytuacji niebezpieczeństwa, sposoby reanimacji, zasady pomagania przy krwotokach, złamaniach, urazach, poparzeniach. W części praktycznej dobrego szkolenia wszystkie te umiejętności są ćwiczone na manekinach bądź współuczestnikach kursu, tak by każdy miał możliwość samodzielnego przeprowadzenia danych czynności – w ten sposób tworzy się zalążek pamięci motorycznej. Co prawda jedno szkolenie to zbyt mało, żeby wyrobić w sobie automatyzmy działania, ale jest to dobry początek. Tym bardziej że w ciągu życia szkolenia te można (i dobrze by było) wielokrotnie powtarzać.

Bez ćwiczeń praktycznych i zobaczenia na własne oczy, w jaki sposób dane czynności są wykonywane, sama teoria zda się na niewiele. Z kolei praktyka bez wcześniejszego zrozumienia, dlaczego robi się dane rzeczy w danej kolejności, jest o wiele trudniejsza do zapamiętania i dodatkowo może w pewnych przypadkach przynieść więcej szkody niż pożytku – kiedy ktoś zastosuje nieodpowiednią procedurę w niewłaściwej sytuacji, tylko dlatego, że widział kiedyś jak ją przeprowadzić. To właśnie odpowiednie pomoce naukowe i dobór ćwiczeń jest tym, co odróżnia, jak wygląda szkolenie z pierwszej pomocy przeprowadzone profesjonalnie, od szkolenia przeprowadzonego byle jak. A Twoje dobre szkolenie to czyjeś zdrowie a może i życie. Pamiętaj o tym, wybierając kurs pierwszej pomocy dla siebie.

Related Post