Porady

Jakie rośliny do ogrodu nowoczesnego?

Posted by admin

Tendencja projektowa polegająca na wybieraniu roślin ze względu na ich walory strukturalne zamiast dekoracyjnej estetyki rozwinęła się wkrótce po drugiej wojnie światowej. Niektóre z tych roślin są nadal używane, a inne zostały odkryte na nowo. Oto 13 roślin, które dobrze sprawdzają się w ogrodach w nowoczesnym stylu.

JUKA

Wygląd: Sztywna, wyprostowana korona Juki z wiecznie zielonych liści przypominających miecze tworzy żywą rzeźbę. Choć idealna do ogrodu odpornego na suszę, szczególnie w połączeniu z kaktusami i sukulentami, wiele jej gatunków jest odpornych na północne warunki aż do strefy 4.

Aktualizacja: typy z kremowym lub żółtym środkiem (np. „Color Guard”) lub krawędziami (np. „Bright Edge”) naprawdę świecą w zalanym słońcem ogrodzie; „Starburst” ma kremowe paski, które w chłodne dni nabierają różowego odcienia. Banana Split® jest delikatny, ale efektowny.

CANNA I ALOCASIA

Wygląd: Strukturalny do ekstremum! Bujne, duże liście, takie jak Canna „Pretoria” i obszerne Alocasia macrorrhiza, stanowią doskonały dodatek dla prostych linii modernistycznej architektury i zapewniają tropikalny, egzotyczny wygląd. 

Aktualizacja: Używane w przepięknych ogrodach wiktoriańskich, ale rozwój odmian o pasiastych lub prawie czarnych liściach spowodował ich wielki powrót. Inne, znane ze swoich kwiatów, to odmiany Toucan®, które kwitną w kolorze ciemnopomarańczowym, szkarłatnym, żółtym, różowym i koralowym. Około 70 gatunków jest odpornych w strefach od 7 do 10, ale są używane sezonowo w chłodniejszych regionach, ponieważ rosną bardzo szybko – do 6 stóp w jednym sezonie. Uderzające odmiany i hybrydy to „Hilo Beauty”, „Black Velvet”, „Lutea” i „Variegata”.

HOSTA

Wygląd: Bezkonkurencyjna roślina liściasta, stanowiąca podstawę wielu zacienionych ogrodów. Użyj jako okaz w doniczce lub posadzony w ziemi.

Aktualizacja: zalew nowych odmian pojawił się na rynku lata temu, z zadziwiającą gamą kształtów, rozmiarów i kolorów liści. Podczas gdy niektóre starsze odmiany są nadal bardzo popularnymi odmianami, do nowszych wersji należą Shadowland® „Autumn Frost”, „Hanky ​​Panky”, „Abiqua Drinking Gourd”, „Paul’s Glory” i „Stiletto”.

RED-HOT POKER

Wygląd: Pionowy, ale kompaktowy, rozgrzany do czerwoności red-hot poker wnosi mocny akcent do projektu. Pyromania ™ Orange Blaze Kniphofia to hybryda o jasnopomarańczowych kwiatach na trawiastych liściach.

Aktualizacja: Rozpalone do czerwoności red-hot pokery zyskały uznanie dzięki subtelnym odcieniom kremu, pierwiosnka, cytryny i spalonej moreli z drobnymi, trawiastymi liśćmi – wypróbuj Pyromania ™ Flashpoint (żółty), „Toffee Nosed” (krem) lub „Little Maid” (żółty- Zielony).

AGAPANTHUS

Wygląd: Kosmiczne kule kwiatów unoszą się nad stosami pasiastych liści, atrakcyjne nawet wtedy, gdy nie kwitną. Rosną masowo lub w doniczce.

Aktualizacja: Twardsze hybrydy Headbourne pojawiły się w latach czterdziestych XX wieku, w sam raz, aby stać się ulubionym wyborem modernistów. Dalsza hodowla przyniosła rośliny o białych kwiatach („Białe Niebo”), pstrych liściach („Dzwoneczek”), karłowate („Piotruś Pan”) lub olbrzymie („Burzowa Chmura”).

NEW ZEALAND FLAX

Wygląd: Dla projektantów zainteresowanych formą, fakturą i kolorem len nowozelandzki (Phormium tenax) jest darem niebios. Długie, skórzaste liście przypominające miecze śmiało się rozchodzą i zachowują swój kształt.

Aktualizacja: Hodowla we wściekłym tempie zaowocowała kilkoma doskonałymi odmianami ogrodowymi, zarówno pod względem formy, jak i koloru, np. Phormium „Sundowner”.

AEONIUM

Wygląd: Mięsiste, organiczne kształty sukulentów są fascynujące i wydają się szczególnie pasować do współczesnych wnętrz. W szczególności moderniści kalifornijscy cieszyli się wpływem tych roślin w ogrodzie i doniczkach. Ich symetryczne rozety mogą być prawie płaskie na ziemi lub osadzone na wężowych łodygach.

Aktualizacja: W słonecznych, ciepłych strefach Aeonium haworthii „Variegatum” łatwo rozgałęzia się w matę subtelnych liści. Aby uzyskać efektowny punkt centralny, wypróbuj Aeonium „Zwartkop”. Ma tylko 2 cale wysokości, ale 12 cali szerokości.

SEDUM

Wygląd: Rozchodniki tolerują większość typów gleby, są odporne na suszę i choroby, z ciekawymi liśćmi i długotrwałymi kwiatami pojawiającymi się późno w sezonie. 

Aktualizacja: Ciągłe prace hodowlane nad rozchodnikami wprowadziły wiele wspaniałych odmian, takich jak Rock 'N Grow®’ Pure Joy ’, która łączy wszystkie zalety swojej rodziny oraz różowe kwiaty w kolorze gumy balonowej, które przyciągają motyle i pszczoły. Po okresie kwitnienia pojawiają się atrakcyjne główki nasion.

CAREX

Wygląd: Fontanny o delikatnych liściach i kwiatach dodają dynamiki ogrodowi. Wysokie trawy tworzą żywe żywopłoty; krótsze trawy i turzyce mają schludne, ale nieregularne obrzeża. Piękne w ogrodzie nawet w zimowych opaleniznach i brązach.

Aktualizacja: Trawy i turzyce szturmem zdobyły świat ogrodnictwa. Popularne są odmiany o pstrych liściach, takie jak turzyca Evergold (Carex hachijoensis) z ciemnozielonymi i jasnozłotymi pasiastymi liśćmi.

SZWAJCARSKIE MONSTERY

Wygląd: Szwajcarska Monstera deliciosa to solidna winorośl w ciepłych strefach i roślina doniczkowa dalej na północ. Stosowana we wnętrzach w połowie wieku, stała się synonimem lat pięćdziesiątych. Filodendron o podzielonych liściach (Philodendron selloum) ma ten sam wygląd, ale nie wznosi się.

Aktualizacja: Jakby rozszczepione i perforowane liście nie były wystarczająco uderzające, „Variegata” ma białe plamy, a „Marmorata” – żółte.

AUCUBA

Wygląd: Moderniści zgodziliby się z Wiktorianami w tej sprawie. Aucuba japonica jest popularna przez cały sezon, z błyszczącymi, wiecznie zielonymi liśćmi i czerwonymi jagodami. Adaptowalny, łatwy do uprawiania w cieniu- krzew.

Aktualizacja: Programy hodowlane przyniosły mnóstwo różnorodnych form. Do dawnej „Variegata” dołączyły „Picturata”, „Mr. Goldstrike ”i„ Pepper Pot ”.

FATSIA

Wygląd: Pochodząca z Japonii Fatsia japonica pasuje do wielu inspirowanych stylem azjatyckim modernistycznych domów, stanowiąc odważną roślinę liściastą do uprawiania w cieniu.

Aktualizacja: Fatsia to znana roślina doniczkowa, która trafiła do zewnętrznego krajobrazu w cieplejszych strefach. Barwne liście „Aurea” i „Variegata” tworzą jasne plamy w zacienionych ogrodach. Koronkowe liście „Manchu Fan” są prawie okrągłe.

LILY TURF

Wygląd: Solidna budowa, tolerancja cienia i łatwa pielęgnacja wyjaśniają atrakcyjność funkcjonalnej trawy lilii (Liriope muscari). Ale, podobnie jak wiele innych wytrzymałych roślin okrywowych, została już wyeksploatowana do tego stopnia, że ​​jest banalna.

Aktualizacja: Z drugiej strony Liriope muscari „Pee Dee Ingot” budzi szacunek wśród czołowych ogrodników za fontanny liści chartreuse.

Related Post