Porady

Właściwości i zastosowanie terpenów

terpeny
Posted by admin

Terpeny to jedna z substancji znajdujących się w konopiach. Pełni ona szereg funkcji ważnych dla samej rośliny. Okazuje się jednak, że mają właściwości wpływające korzystnie na organizm człowieka. Sprawdź, jak działają terpeny.

Co to są terpeny?

Terpeny są związkami chemicznymi, które są obecne w roślinach. W większości zalicza się je do lipidów. Stanowią połączenie jednostek izoprenowych składających się z 5 atomów węgla. Są to substancje lotne i aromatyczne.

Terpeny swoją nazwę zaczerpnęły od terpentyny. Jest to mieszanina substancji chemicznych, która znajduje się w żywicy drzew iglastych. Ma bardzo intensywny zapach. Składa się ona z kwasów żywicznych i węglowodorów. Dlatego wszystkie substancje zawierające 5 atomów węgla (jednostek izoprenowych) są nazywane terpenami.

Jaką funkcję pełnią terpeny w roślinach?

Terpeny pełnią w roślinach bardzo ważne funkcje. Przede wszystkim odpowiadają za ich charakterystyczny aromat oraz smak. Są one głównym składnikiem olejków eterycznych. Dodatkowo pełnią one funkcje ochronne. Terpeny odpędzają szkodniki od roślin. Mogą też wabić owady, które są zapylaczami. Mogą też służyć do komunikacji.

Terpeny wykazują również wiele właściwości farmakologicznych. Zakres działania zależy od rodzaju substancji chemicznej.

terpeny

Jakie jest działanie terpenów?

Związki zaliczane do terpenów charakteryzują się działaniem antyoksydacyjnym. Antyoksydanty to substancje, które usuwają z organizmu wolne rodniki tlenowe. Jest to bardzo istotne, ponieważ w przeciwnym razie rozwija się stres oksydacyjny. Jest to stan, w którym dochodzi do uszkodzenia komórek, przyspieszenia procesów starzenia się organizmu, a także wzrasta ryzyko nowotworzenia.

Terpeny mają również działanie odprężające i uspokajające. Pozwalają się wyciszyć, zmniejszyć stres i zredukować napięcie. Takimi właściwościami wyróżnia się m.in. mircen, linalol i limonen.

Oprócz tego terpeny wyróżniają się działaniem:

  • przeciwbólowym,
  • przeciwzapalnym,
  • poprawiającym nastrój,
  • przeciwlękowym,
  • przeciwbakteryjnym,
  • przeciwgrzybiczym,
  • poprawiającym koncentrację,
  • wzmacniającym pamięć,
  • dodającym energii.

Co ważne, wciąż trwają badania nad zastosowaniem terpenów w ramach wspierania terapii przy różnego rodzaju dolegliwościach. Dzieje się tak, ponieważ związki te wykazują potencjalne działanie terapeutyczne.

Wykorzystanie terpenów w kosmetyce

Terpeny mogą być z powodzeniem wykorzystywane w kosmetyce. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne są często dodawane do kosmetyków, które nie tylko poprawiają ogólną kondycję skóry, ale też łagodzą objawy niektórych chorób dermatologicznych. Terpeny są też dodawane do perfum.

Co terpeny mają wspólnego z kannabinoidami?

Terpeny nie należą do grupy kannabinoidów. Mimo że są obecne w konopiach siewnych, są do zupełnie inne substancje. Warto pamiętać, że nie wywołują one odurzenia i nie uzależniają. Mogą jednak powodować uczucie odprężenia, relaksu i wpłynąć na nastrój. Najlepszym sposobem na wydobycie najlepszych właściwości terpenów z suszu jest waporyzacja.

Related Post