Porady

Zarządzanie taktyczne – definicja

Posted by admin

Większość z nas odniosła sukces w swojej karierze dzięki doskonałemu zarządzaniu taktycznemu. Oznacza to, że nasze nagrody, promocje i wyróżnienia najczęściej pochodzą z „robienia rzeczy dobrze”. I jasne jest, że jeśli nie będziesz „robić rzeczy dobrze”, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Ty i cała firma nie odniesiecie sukcesu. Jednak w miarę jak się rozwijamy i przejmujemy więcej obowiązków w naszych firmach, nasz sukces mniej polega na „robieniu rzeczy dobrze”, a bardziej na wyborze „właściwych rzeczy do zrobienia”. Oznacza to, że musimy przejść od zarządzania taktycznego do zarządzania strategicznego.

Problem z przeniesieniem naszych obowiązków z zarządzania taktycznego na strategiczne polega na tym, że przyzwyczailiśmy się do działania i załatwiania spraw. Uzyskujemy prawdziwe poczucie spełnienia, kontrolując elementy i dostarczając pożądane rezultaty. Pomysł oderwania się od codziennego rozwiązywania problemów i skupienia się na ogólnych kwestiach związanych z określeniem właściwego kursu na przyszłość jest trudnym przejściem.

Są dla mnie dwa powody, dla których jest to trudne: 1) jest to naprawdę ciężka praca i 2) wyniki tej pracy są mniej namacalne i mniej natychmiastowe. Zarządzanie strategiczne obejmuje podejmowanie trudnych decyzji w ramach niezliczonych opcji przy ograniczonej ilości informacji, niejednoznacznych miernikach i ograniczonej kontroli wyników.

To środowisko jest prawie przeciwieństwem sytuacji, z jaką mierzą się menedżerowie taktyczni, gdzie cele i wskaźniki są jasne, wybory ograniczone, a wyniki są pod naszą kontrolą. Ponadto zarządzanie strategiczne polega na pomaganiu innym w stawaniu się lepszymi menedżerami, a nie na samodzielnym zarządzaniu. Musisz być w stanie czerpać satysfakcję ze swojej pracy nie dzięki namacalnym osiągnięciom, ale dzięki namacalnym osiągnięciom innych, które pomogłeś rozwinąć.

Related Post